نکاتی که برای «تعویض پوشک بچه» باید بدانیم.

نکاتی درباره تعویض پوشک بچه

اگر تجربه پدر و مادر شدن را داشته باشید، به خوبی می‌دانید که عوض کردن پوشک نوزاد، چقدر می‌تواند برای والدین بی‌تجربه، چالش برانگیز باشد. یک موجود بسیار کوچک دوست داشتنی که بسیار به شما وابسته است و آنقدر آسیب پذیر به نظر می‌رسد که گاهی حتی برای جابه‌جا کردنش، استرس دارید، چه برسد به حمام کردن و یا تعویض پوشک. بیشتر والدین با کمک دیگران و چند بار تجربه کردن تعویض پوشک بچه، در این کار ماهر می‌شوند. اما اگر کودکی در راه دارید و می‌خواهید قبل از به دنیا آمدن دلبندتان، درباره این موضوع  بیشتر بدانید، این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

خرید پوشک بچه با کیفیت و قیمت مناسب در مالیستا

برای تعویض پوشک بچه چه چیزهایی باید آماده کنیم؟

شاید تعویض پوشک کار مورد علاقه والدین نباشد اما هنوز هم بخشی مهم از مراقبت و نگهدای از کودک به شمار می‌رود. تعویض پوشک بچه موقعی که مرطوب و کثیف می‌شود، به حفظ سلامتی کودک و جلوگیری از حساسیت پوستی کمک می‌کند. قبل از شروع، مطمئن شوید که موارد ضروری زیر را کنار دستتان گذاشته‌اید.

 • پوشک تمیز: بهتر است بدانید همیشه در هنگام تعویض پوشک، داشتن یک پوشک اضافی مفید است.
 • زیرانداز مناسب: بهتر است زیر انداز و یا تشک تعویض کودک را قبل از شروع به کار پهن کنید. زیر انداز را بعد از هربار تعویض پوشک بچه بشویید و یا ضدعفونی نمایید.
 • پنبه مرطوب یا دستمال مرطوب: برای نوزادان زیر 1 ماه و کودکانی که دچار بثورات پوشک هستند، از آب گرم و یک تکه پنبه برای تمیز کردن استفاده کنید. برای بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. بهتر است از محصولات ضد حساسیت و محصولاتی که عطر و الکل ندارند، استفاده کنید.
 • برای پاک کردن نوزادان خصوصا دخنران از جلو به پشت، کودک را تمیز کنید.

خرید خرید دستمال مرطوب کودک با کیفیت و قیمت مناسب در مالیستا

 • حوله پارچه‌ای و یا دستمال حوله‌ای: برای خشک کردن کودک باید از حوله پارچه‌ای و یا دستمال حوله‌ای استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید از دستمال‌های ضد آلرژی برای نوزادان و کودکان استفاده کنید.
 • لباس برای کودک: اگر پوشک نشت کرده باشد ممکن است به لباس برای تعویض احتیاج داشته باشید.
 • پماد و یا کرم پوستی: برای جلوگیری و یا تسکین بثورات پوشک بهتر است از پمادها و کرم‌های مخصوص برای پوست کودک استفاده کنید.
 • اسباب بازی: برای حواس پرتی و تکان نخوردن زیاد کودک، یک اسباب بازی مورد علاقه و حتی یک جعبه موسیقی یا یک اسباب بازی موزیکال در دسترس کودک بگذارید تا سرگرم باشد. صحبت کردن یا آواز خواندن و نوازش کودک نیز می‌تواند تعویض پوشک را برای کودک و همچنین برای شما آسان‌تر کند.

عوض کردن پوشک نوزاد

نحوه تعویض پوشک بچه

 1. کودک را روی یک سطح تمیز، نرم و ایمن قرار دهید. میز تعویض، کمد مجهز به پد تعویض، تخت یا تختخواب که بهتر است با حوله یا پد ضد آب محافظت شود، مناسب است. موقع کار برای جلوگیری از افتادن کودک مطمئن شوید که یک دست را همیشه روی کودک نگه می‌دارید، حتی قبل از اینکه کودک شروع به غلت زدن کند.
 2. پوشک را باز کرده و کودک را تمیز کنید. برای پوشک مرطوب، پوشک کثیف را در زیر کودک تا کنید و در حالی که قسمت تمیز و بیرونی آن اکنون زیر کودک قرار دارد، ناحیه را پاک کنید. برای پوشک آغشته به مدفوع تا آنجا که ممکن است با خود پوشک، کودک را پاک کنید، سپس آن را در زیر تا کنید. پاها را بلند کرده و کودک را با آب گرم یا دستمال مرطوب به خوبی تمیز کنید. هنگامی که ناحیه پوشک کودک تمیز شد، پوشک کثیف شده را بیرون بیاورید و قبل از اینکه پاهای کودک را آزاد کنید، یک پوشک تازه را زیر پاها قرار دهید. قبل از قرار دادن پوشک تمیز یا استفاده از کرم‌های ضد حساسیت، کودک را خشک کنید. برای جلوگیری از ورود مدفوع در ناحیه واژن، دختران باید از جلو به عقب پاک شوند. در هنگام تعویض پوشک پسران، او را با پوشک یا پارچه تمیز پوشانده نگه دارید و وقتی پوشک جدید را به کودک پوشاندید، آلت تناسلی او را به سمت پایین قرار دهید تا نشت ادرار، به حداقل برسد.
 3. پس از تعویض پوشک بچه، بست‌های زبانه‌ای آن را محکم کنید سپس در سطل پوشک، کیسه پلاستیکی یا سطل آشغال بیاندازید. هنگامی که از خانه دور هستید، کیسه پلاستیکی به همراه داشته باشید.
 4. اکنون که کارتان تمام شد، لباس‌ها و یا ملحفه های کودک را در صورت لزوم عوض کنید و دستان خود را بشویید.

در آخر بهتر است هنگام تعویض پوشک بچه اطمینان حاصل کنید که همه وسایل در دسترس است. نوزادان هرگز نباید حتی یک ثانیه بدون مراقبت رها شوند. حتی نوزادان تازه متولد شده نیز می‌توانند والدین را با غلت زدن شگفت زده کنند.

 

منابع:

https://www.whattoexpect.com/first-year/diapering/how-to-change-a-diaper/

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/diapers-clothing/Pages/Changing-Diapers.aspx

 

 

 

دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.