علت، علائم و درمان سوختگی پای نوزاد

علت، علائم و درمان سوختگی پای کودک

یکی از مشکلات رایج مادرانی که فرزندان خود را پوشک می‌کنند، سوختگی و التهاب پای کودک است. این مشکل برای نوزادان تازه متولد شده تا 12 ماهگی اتفاق می افتد. بهترین کار این است به محض دیدن اولین علائم سوختگی پای بچه به دلیل پوشک، اقدامات لازم را انجام دهید. ما در این مقاله از مجله مالیستا شما را با علائم سوختگی پای کودک؛ انواع التهاب باسن نوزاد و پیشگیری و درمان قرمزی پوست بچه را آماده کردیم.

خرید پوشک بچه با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از مالیستا

انواع التهاب پوشکی را بشناسید

انواع التهاب پوستی پای کودک

انواع التهاب پوشکی را بشناسید

درماتیت تماسی یا ادرار سوختگی

التهاب پوشکی اگزما

التهاب پوشکی برفک

دلایل سوختگی و قرمزی پای کودک چیست؟

 • تحریک به وسیله مدفوع و ادرار

در بیشتر موارد باز نکردن طولانی مدت پوشک بچه باعث قرمزی پای بچه می‌شود. وجود اوره و نیتروژن در ادرار و مدفوع باعث تحریک پوست و در نتیجه قرمزی آن می‌شود. بهتر است پوشک را هر 2 ساعت یکبار چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید.

 • پوشک را محکم نبندید

نشتی و کثیف شدن لباس بچه از دیگر نگرانی های مادران است که باعث می‌شود، پوشک را سفت و محکم ببندند. اگر قرمزی فقط روی ران کودک است؛ پس کمی پوشک کودک را شل ببندید.

 • حساسیت به پوشک و محصولات بهداشتی

گاهی استفاده از پوشک، دستمال مرطوب و حتی کرم‌های ضد التهاب به پای نوزاد نمی‌سازند و باعث بروز التهاب می‌شود.

 • عفونت باکتریایی یا قارچی

ابتدا همه چیز به شکل یک عفونت پوستی ساده شروع می شود. ولی ممکن است به مناطق اطراف پوست سرایت کرده و قسمت های مختلفی را درگیر کند. ناحیه ای از پوست باسن، ران و اندام تناسلی که با پوشک پوشانده شده است به دلیل گرم و مرطوب بودن بسیار آسیب پذیرتر از دیگر قسمت ها است. حتی محیطی کامل برای پرورش برای باکتری ها و مخمرها به حساب می آید. این ضایعات پوستی حتی ممکن است در لابه لایچین و چروک های پوست یافت شده و قسمت هایی که فکرش را نمی کردید را درگیر کرده باشد.

 • شروع مصرف غذاهای جدید

با تغییر غذای کودک و شروع به خوردن و مصرف غذاهای جامد، بدون شک محتوایات مدفوع کودکان تغییر خواهد کرد. همین تغییر به ظاهر ساده می تواند احتمال بروز التهاب ناشی از پوشک را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. تغییر در رژیم غذایی کودک همچنین می تواند باعث افزایش دفعات دفع مدفوع شود. بدین شکل مجدداً باعث افزایش احتمال بروز سوختگی و التهابات پوستی گردد. اگر کودک هنوز از شیر مادر تغذیه می کند و دچار بروز ضایعات ناشی از بستن پوشک شده باشد، علت آن ممکن است مربوط به شیوه تغذیه ای مادر باشد.

 • پوست حساس

احتمال بروز التهاب پوشکی در نوزادان مبتلا به بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت سبوریک (اگزما) نسبت به دیگر کودکان بیشتر خواهد بود. با این حال، در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک و اگزما اولین قسمت درگیر ناحیه پوشک نیست. ابتدا قسمت های دیگر پوست بدن کودک درگیر خواهد شد.

 • استفاده از آنتی بیوتیک ها

مصرف آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن باکتری های مفید و مضر خواهند شد. هنگامی که کودک آنتی بیوتیک مصرف می کند، ممکن است باکتری هایی که رشد قارچ ها را زیاد کند، از بین رفته و در نتیجه التهابات پوشکی به دلیل عفونت قارچی ایجاد شود. مصرف آنتی بیوتیک همچنین خطر ابتلا به اسهال را در کودکان افزایش می دهد. در نتیجه احتمال بروز التهابات تا حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و مادرانشان آنتی بیوتیک مصرف می کنند، بیش از دیگر کودکان در خطر ابتلا به التهابات پوشکی قرار دارد. حتی میزان ضایعات پوستی آن ها بیشتر خواهد بود.

پیشگیری از سوختگی پای بچه

بهترین راهِ درمان، پیشگیری است. تنها با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید از التهاب و سوختگی ناشی از پوشک جلوگیری کنید.

 1. تعویض به موقع پوشک بچه از تماس طولانی مدتِ پای کودک با ادرار و مدفوع جلوگیری می‌کند و در نتیجه پای بچه قرمز نمی‌شود.
 2. سعی کنید در خرید پوشک بچه دقت کنید و پوشک فله ای و ارزان قیمت نخرید.
 3. بعد از شستن پای کودک، پوست کودک را کاملا خشک کنید و وقتی هنوز پای کودک خیس است، پوشک را نبندید.
 4. قبل از پوشک کردن بچه، اجازه دهید پای کودک کمی هوا بخورد.
 5.  از دستمال مرطوب های بودار استفاده نکنید و سعی کنید از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید.
 6. حتما پس از هر بار تعویض پوشک کودک، از پمادهای ضد التهاب استفاده کنید.

درمان قرمزی و سوختگی پای کودک

 

دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.